Çarşamba, Temmuz 09, 2008

Brüksel Fotoğrafları

Bruksel

Brüksel'de gezinirken karşımızda eşeğine ters binmiş bir adam heykeli görünce şaşakaldık! Nasreddin Hoca'dan başkası olamazdı bu! Biraz daha yaklaşıp tesbihini de gördükten sonra iyice emin olduk. Brüksel gezimizin en güzel anısı buydu bence. Fotoğraf çektiğimi gören Brüksel vatandaşı bir beyle zar zor Hollandaca konuşarak belediye hakkında bilgi edindik. Zira Flemenkçe konuşanı mumla arasanız bile zor bulursunuz! İnatla Fransızca konuşuyorlar! Beyin anlattığına göre; Schaarbeek belediyesinin simgesiymiş eşek. Eskiden bu belediyenin insanları ürünlerini şehir merkezine eşeklerle taşırlarmış. Kiraz ağaçları da bolmuş o zamanlar. En fazla kiraz taşımacılığı gerçekleşmiş. Belediye " eşeklerin beldesi" olarak anılmaya başlanmış. Kiraz festivalleri ve geçen yılda Nasreddin Hoca şenlikleri düzenlenmiş burada. Bizim için güzel bir sürprizdi doğrusu. Nasreddin Hoca heykeli ile ilgili daha fazla bilgi için şuraya bakabilirsiniz.

Bir güne Brüksel'i sığdırmak imkansız! Bir başka sefere şehrin diğer belediyelerini de görmeyi çok isterim. Hava muhalefeti olmazsa tabi. Zira fotoğraf çekerken objektifime hep yağmur damladı. Hatta bazen makinayı çantadan çıkaramadım bile!

Bruksel

Bruksel

Bruksel

Bruksel

Bruksel

Bruksel

Bruksel

3 yorum:

Tijen dedi ki...

Brüksel'i görmeyeli ne çok oldu Tuhfe. Özlemişim...

birdutmasali dedi ki...

Çiçekler taşan evler, TÜRK mahallesi,esnafı,NASRETTİN HOCAMIZ ve TÜRK BAYRAĞIMIZ ........., İnsan nerede olursa olsun KENDİNDEN bir şeyler görmek istiyor değilmi sevgili TUHFECİMM...
İstanbuldan sevgiler..

nerminn dedi ki...

balkonundaki çiçekler çok güzel. acaba onların ismi ne?