Çarşamba, Eylül 27, 2006

Zutphen


17 ağustos pazar günü kaldığımız yerden iki saat uzaklıkta olan Zutphen şehrini gezmeye gittik. Trende " Hollanda'nın tüm şehirlerinin neredeyse birbirlerinin tıpkısının aynı olduğunu" konuştuk. Gerçekten tüm Hollandayı tek bir mimar mı inşa etmiş acaba! Eski yapılar birbirinin aynı. Yeni binalar da öyle. Başka bir şehire gittiğiniz zaman: "aaa bu sokağın aynısını bir yerde görmüştüüüm!" deme şansınız çok yüksek. Oysa (Hollandalı arkadaşlar duymasın, yine mi Türkiye derler. Zira her laf açıldığında benim ülkemin havası, suyu diye bir başlıyorum... bozuluyorlar) bizim ülkemizin her şehri destansı bir güzellik içindedir.
Gözünüzü kapatıp sizi bir yerlere götürüp bıraksalar, hangi şehirde olduğunuzu tahmin etmek zor olmaz. Yurdumun heybetli dağları bile birbirinden ayrı güzellikte bakar, selam verir gelene geçene. Erciyes'in kıvrımlarındaki birikmiş karlar hep aynı beyazlıkla, parlaklıkla ben buradayım ben Erciyesim der uzaktan. Afyon karayolu üzerindeki dağlar sanki yol boyunca hikaye, destan yazıyor gibidirler. Ilık ılık esen rüzgar zevkine doyamadığımız güneşte altın sarısına dönmüş otların kokusu ile buluşturur bizi. Ya toprak kokusu! değişilir mi nem, yosun kokusuna!
Daha neler neler! Anlatmakla bitmez ülkemin yeşilini, mavisini. Karadeniz'i ayrı kükrer Akdeniz'i ayrı şahlanır. Yeşilin binbir tonu, mavinin en can alıcısı benim ülkemdedir.

3 yorum:

nalan dedi ki...

Çok güzel bir yermiş evlere bayıldım,sayende bizde görmüş olduk oraları paylaştığın için sağol Tuhfe
sevgiyle kal...

akçahan dedi ki...

Yaşamadığımız için tekdüze mimarisini bilemiyoruz ama, güzel yerlermiş Tuhfe, teşekkürler.

Firefly dedi ki...

Fotograflar çok güzel Tuhfe.Tşkler
paylaşımın için.Bizim ülkemiz çok güzel ama ne yazık ki oralar kadar bakımlı,temiz ve düzenli değil.
Keşke öyle olabilseydi...O zaman
dünyanın en güzel ülkesi olurduk.